RANCANGAN PENGAJARAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN MORAL

Unit Pengajaran 1 :

MATA PELAJARAN
Pendidikan Moral
TAHUN
4 Xiao
TARIKH
02-04-2012 ISNIN
MASA
60 minit
BILANGAN PELAJAR
30 Orang
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid-murid sedar bahawa ibu bapa mereka sayang terhadap anak.
TEMA / TAJUK
Unit 11 : Keluarga Harmoni
SUB TAJUK
B. Hormati Anggota Keluarga
ISI KANDUNGAN
1.    Kasih sayang sesama anggota keluarga melahirkan keluarga bahagia.
2.    Kepentingan dan cara menunjukkan amalan kasih sayang sesama anggota keluarga.
-          Saling membantu.
-          Saling menghormati.
OBJEKTIF
Menunjukkan kasih sayang sesama keluarga
ALAT BANTU
Buku Teks


Langkah/Masa
Isi Kandungan
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Penyoalan
Mencungkil idea
( 5minit )
Kasih sayang sesama anggota keluarga melahirkan keluarga bahagia.
1.  Menyoal untuk cungkil idea murid tentang kasih sayang terhadap keluarga.
Murid memberi respon.
Strategi/
Teknik:
Penyoalan seluruh kelas
Perkembangan 1
Menjana idea
( 20 minit )
 
Kepentingan dan cara menunjukkan amalan kasih sayang sesama anggota keluarga.
-  Saling membantu.
-  Saling menghormati.
1. Membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2. Menyediakan beberapa pilihan keluarga untuk dicabut.
3. Guru sebagai fasilitator aktiviti.
Membuat perbincangan  dalam kumpulan untuk menyediakan skrip lakonan.
Strategi/
Teknik:
Pembelajaran Masteri
Perkembangan 2
Penilaian
( 30 minit )
Menunjukkan kasih sayang sesama keluarga
Menjemput murid dalam kelas untuk menjadi penonton dan pengadil aktiviti.
Melakon mengikut kumpulan masing-masing.
Strategi/Teknik:
Melakon
Penutup
( 5minit )
Kasih sayang terhadap keluarga.
Nyatakan kriteria pemilihan kumpulan terbaik.
Membuat undian kumpulan terbaik.
 
 

Unit Pengajaran 2 :
MATA PELAJARAN
Pendidikan Moral
TAHUN
4 Xiao
TARIKH
09-04-2012 ISNIN
MASA
30 minit
BILANGAN PELAJAR
30 Orang
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Adalah menjadi kewajipan seorang anak untuk taat kepada ibu bapa mereka.
TEMA / TAJUK
Unit 12 : Kukuhkan Ikatan Kekeluargaan
SUB TAJUK
1.    Keluarga Kembangan Chew Li Ling
ISI KANDUNGAN
1.    Hubungan berterusan mengekalkan ikatan kekeluargaan
2.    Kepentingan dan cara menghormati anggota keluarga kembangan :
-          Layanan bersopan
-          Kunjung-mengunjungi
-          Bertanya khabar
OBJEKTIF
Menghormati anggota keluarga kembangan
ALAT BANTU
Buku Teks


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Soal jawab
( 5 minit )
Menghormati anggota keluarga kembangan
Menyaol tentang anggota gelaran keluarga dan saudara-mara murid.
Murid memberi respon  dan mengenal pasti gelaran saudara-mara.
Strategi/
Teknik:
Soal jawab
Perkembangan
Menjana idea
Analisis idea
 ( 20 minit )
Kepentingan dan cara menghormati anggota keluarga kembangan :
1.  Layanan bersopan
2.  Kunjung-mengunjungi
3.  Bertanya khabar
1. Membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2. Guru sebagai fasilitator aktiviti kumpulan.
1. Membincangkan cara mengeratkan perhubungan sesama anggota keluarga.
2. Menyenaraikan cara-cara mengeratkan perhubungan sesama anggota keluarga.
Strategi/
Teknik:
Pembelajaran Masteri
Penutup
( 5 minit )
Hormat dan Taat kepada Anggota Keluarga
Guru meminta wakil kumpulan untuk membuat rumusan ringkas.
Murid yang terpilih memberikan rumusan ringkas.
 


Unit Pengajaran 3 :

MATA PELAJARAN
Pendidikan Moral
TAHUN
4 Xiao
TARIKH
16-04-2012  ISNIN
MASA
60 minit
BILANGAN PELAJAR
30 Orang
PENGETAHUAN SEDIA ADA
Tidak boleh melakukan sesuatu yang tidak baik untuk merosakkan nama baik keluarga kita.
TEMA / TAJUK
Unit 13 : Maruah Dipelihara Keluarga Sejahtera
SUB TAJUK
D. Perwatakan Keluarga
ISI KANDUNGAN
1.    Perlakuan yang baik mencerminkan imej keluarga
2.    Kepentingan dan cara menjaga imej dan maruah keluarga
OBJEKTIF
Menjaga tingkah laku dan penampilan diri untuk memelihara maruah keluarga.
ALAT BANTU
Buku Teks dan ICT


Langkah/Masa
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran
Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Set Induksi
Mencungkil idea
( 5 minit )
 
Perlakuan yang baik mencerminkan imej keluarga
 
Menggunakan tayangan pendek :
1.  Budak yang menunjukkan tingkah laku yang baik.
2.  Budak yang menunjukkan tingkah laku yang tidak baik.
Menonton tayangan.
Strategi/Teknik:
Simulasi 
Sumber pengajaran : ICT
Perkembangan 1
Analisis idea
( 10 minit )
Maruah Dipelihara Keluarga Sejahtera
 
Meminta murid buat perbandingan 2 tayangan tersebut.
Membuat perbandingan 2 situasi yang berkaitan dengan tajuk yang diajar.
Strategi/Teknik:
Perbandingan
Perkembangan 2
Penilaian
( 35 minit )
 
Perwatakan Keluarga
1. Membahagikan murid kepada 6 kumpulan.
2. Menyediakan beberapa pilihan perwatakan keluarga untuk dicabut.
3. Guru sebagai fasilitator aktiviti.
4. Menjemput murid dalam kelas untuk menjadi penonton dan pengadil aktiviti.
Membuat perbincangan  dalam kumpulan untuk menyediakan skrip lakonan.
1.  Melakon mengikut kumpulan masing-masing.
 
Strategi/Teknik:
Pembelajaran Masteri
Penutup
 ( 5 minit )
Tanggungjawab Terhadap Keluarga
Nyatakan kriteria pemilihan kumpulan terbaik.
Murid membuat undian kumpulan terbaik.
 

 

Tiada ulasan: